معرفی وبلاگ
حدود ساعت ۷ و ۳۶ دقیقه بعدازظهر 25 شهریور ماه سال 1357 (ساعت ۱۵ و ۳۵ دقیقه و ۵۶ ثانیه به وقت گرینویچ) (روز ۱۶ سپتامبر ۱۹۷۸) استان خراسان به وسیله‌ی یکی از بزرگترین زلزله‌های قرن اخیر ایران به لرزه درآمد و شهرزیبا و تاریخی طبس با سابقه‌ی بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت بکلی ویران و ۳۰ آبادای خراب و به ۱۰۰ آبادی دیگر خسارت وارد شد. خسارتهای عمده‌ی این زلزله در شعاع ۳۰ کیلومتری طبس بود و در تهران به فاصله‌ی مستقیم ۵۴۰ کیلومتر و در مشهد به فاصله‌ی مستقیم ۳۸۰ کیلومتر احساس شد. تلفات علیرغم جو هیجان زده‌ی آن زمان رقمی حدود ۲۰۰۰۰ کشته را نشان می داد ولی آمار رسمی در مهر ۵۷ از طرف مرکز آمار ایران ۶۳۶۳ نفر اعلام شد که ۳۶۶۲ نفر در طبس و ۲۷۰۱ نفر در آبادیهای اطراف آن بود -------------------------------------------------
دسته
دوستان تبياني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 200556
تعداد نوشته ها : 82
تعداد نظرات : 14

استخاره آنلاین با قرآن کریم


آمار سایتبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


سرزمین اریایی


Pichak go Up
Rss
طراح قالب

اين مزار مربوط به امام زاده زيد بن علي از نواده هاي امام زين العابدين (ع) مي باشد. روستاي امام زاده علي كه به شاهزاده علي نيزمعروف است داراي آب و هواي معتدلي بوده و اين به خاطر قرار گرفتن آن در دامنه هاي شمالي رشته كوه شتري مي باشد.

در شهريور ماه مردمان زيادي از اطراف به اينجا مي آيند و به زيارت برگزاري آئين عزاداري مي پردازند.چادرهايي بر پا كرده ، نذر و قرباني مي كنند.

فاصله از طبس : ۱۲۰ كيلومتر

آدرس : جاده طبس – ديهوك – بشرويه

دسته ها : اماکن مذهبی
جمعه 1390/8/20 18:38
 

   قدمت : قدمت مزار اصلي و اوليه در اول ورود اسلام به ايران بوده است. سال ۳۰ ه. ق . اما اين بنا در طول تاريخ بارها از بين رفته و بازسازي شده. از جمله زلزله سال ۵۷ طبس كه آن را به كلي خراب كرد و اكنون بناي تازه اي بر روي مزار ساخته شده است.

 

 

توصيف

 

در نزديكي روستاي ازميغان است.در بلنداي كوهستاني است كه از آنجا روستاي ازميغان در دامنه آن سوي دره ديده مي شود. بناي مزار بسيار نزديك به كوه ساخته شده است

طبق تحقيق آقاي دكتر دانش دوست در جلد دوم كتاب طبس شهري كه بود در يك نسخه خطي به نام مزارات قهستان كه مولف آن يكي از اولاد و يا پيروان ابن حسام مي باشد (ابن حسام خود در سال ۸۷۵ ه.ق در گذشته است) شرحي بر مزار ازميغان نوشته و آورده است كه در اينجا محمد جعفر طيار آرام گرفته و تاريخ درگذشت وي را سال فتح خراسان بدست مسلمانان مي داند . پس مي توان استنتاج نمود كه محمد جعفر طيار در سالهاي ۳۰-۲۹ ه.ق درگذشته است.

ين بنا در چند مقطع تاريخي بازسازي كلي شده است و در مواقعي مورد بازپيرايي قرار

مي گرفته است. ظاهرا آخرين آنها قبل از زلزله در سال ۱۳۴۲ ه.ق بوده و اين بنا در زلزله سال ۵۷ بكلي ويران شده و پس از زلزله مجددا بنايي بر روي مزار ساخته شد.

مردم اعتقاد قبلي خاصي به اين مزار دارند و براي زيارت و اداي نذر به اين مكان مي آيند. از صحن اين مزار چشمنداز زيبايي از روستاي ازميغان را شاهديم.

فاصله از طبس : ۴۵ كيلومتر

آدرس : كيلومتر جاده طبس به بشرويه – جاده روستاي ازميغان

دسته ها : اماکن مذهبی
جمعه 1390/8/20 18:32
X