معرفی وبلاگ
حدود ساعت ۷ و ۳۶ دقیقه بعدازظهر 25 شهریور ماه سال 1357 (ساعت ۱۵ و ۳۵ دقیقه و ۵۶ ثانیه به وقت گرینویچ) (روز ۱۶ سپتامبر ۱۹۷۸) استان خراسان به وسیله‌ی یکی از بزرگترین زلزله‌های قرن اخیر ایران به لرزه درآمد و شهرزیبا و تاریخی طبس با سابقه‌ی بیش از ۱۰۰۰ سال قدمت بکلی ویران و ۳۰ آبادای خراب و به ۱۰۰ آبادی دیگر خسارت وارد شد. خسارتهای عمده‌ی این زلزله در شعاع ۳۰ کیلومتری طبس بود و در تهران به فاصله‌ی مستقیم ۵۴۰ کیلومتر و در مشهد به فاصله‌ی مستقیم ۳۸۰ کیلومتر احساس شد. تلفات علیرغم جو هیجان زده‌ی آن زمان رقمی حدود ۲۰۰۰۰ کشته را نشان می داد ولی آمار رسمی در مهر ۵۷ از طرف مرکز آمار ایران ۶۳۶۳ نفر اعلام شد که ۳۶۶۲ نفر در طبس و ۲۷۰۱ نفر در آبادیهای اطراف آن بود -------------------------------------------------
دسته
دوستان تبياني
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 200542
تعداد نوشته ها : 82
تعداد نظرات : 14

استخاره آنلاین با قرآن کریم


آمار سایتبرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


سرزمین اریایی


Pichak go Up
Rss
طراح قالب

از ديرباز مردم منطقه با هنر بافندگي اعم از پارچه بافي جاجيم ، گليم و قالي آشنا بود ه اند و بخش قابل توجهي از درآمدشان را ازاين راه بدست مي آوردند ، تهيه كليه مواد اوليه مانند پشم ، مو و نيز ريسندگي ، رنگ آميزي و بافندگي همه درمحل انجام مي گرفت . از طرف ديگر اين فعاليتها باعث رونق دامپروري و بنوعي كشاورزي نيز مي گرديد. ازسال 53-54 توسط افراد غير بومي طرح ، نقشه ، مواد اوليه و نيز بافت قالي نائيني وارد منطقه شد و تحول روبه پيشرفت و مثبتي را باعث شد بطوريكه بسياري از خانواده ها صرفاً با قالي بافي يك زندگي نسبتاً مرفهي را داشتند و كوچكترين اقبالي به مهاجرت درآنها ديده نمي شد .

      اما متاسفانه سياستگذاريهاي غلط در توجه و رسيدگي به مشكلات فرا راه فرش ، روستائيان كه بافنده عمده قالي بودند را مستأصل و درمانده نمود بطوريكه برخي ناخواسته جلاي وطن كردند و راه مهاجرت اجباري درپيش گرفتند ودرحاشيه شهرها ساكن وبا مشكلات ومصائب بغرنجي دست بگريبان شدند.

       آنچه كه اكنون مي تواند مردم را دراين زمينه اميدوار كند فراهم آوردن زمينه مناسب صادرات قالي ، انتقال فن آوري روز صنعت فرش و سوق د ادن بافندگان بسوي كيفي نمودن فرش دست باف وحذف واسطه ها و فراهم كردن مواد اوليه مرغوب آن و نيز احداث كارگاههاي قالي بافي است .

       دركنار ديگر صنايع دستي ، سفال گري نيز زمينه ديگري است كه مسئولين مي توانند بدينوسيله فرصت خوبي براي ايجاد اشتغال درصدي از مردم را فراهم آورند .
دسته ها : صنایع دستی
يکشنبه 1390/8/29 7:32
X